BEYAZ YAKALI FETÖCÜLER NE OLACAK?

abf002f3fba4a788a1094300022ec57eÖzel sektörde çalışan hemen herkesin aklından geçiyor, ama “cadı avcısı” diye yaftalanmaktan korktuğu için birşey diyemiyor. O zaman böyle etiketlenmek pahasına da olsa söylenmesi gerekenleri söyleyelim.

Öncelikle, cadı avından kasıt suçsuz, FETÖ ile hiç bir alakası olmamış kişileri koruma yönünde bir refleks ise buna sonuna kadar katılırım. Ancak, örgütün üyesi olan kişiler ayrı bir konu. Onlar için cadı avı tanımı bile hafif kalır, hatta şeytan avı bile diyebiliriz. Neden mi?

  1. Tamamen başkasının hakkını yeme üzerine kurulmuş bir düzenleri var
  2. Cumhuriyet’in kurucu iradesini temsil eden her şeye karşı olan, kafasında nevresimle dolaşan bir kargayı takip ediyorlar
  3. Siyasi bölücülük adına neoliberal şovenizmin kucağına oturmakta hiç bir sakınca görmüyorlar
  4. Kendilerini gizlemek (on yıllar boyunca), yanıltmak en önemli karakter özellikleri
  5. Görünürde Türkçe olimpiyatı gibi maskelerle milliyetçidirler, ama örneğin ABD’deki hücreleri Ermeni soykırımı safsatasını desteklemek için lobilere servet harcarlar
  6. Aslında manevi bir amaçları da yok, maddi hırsları için sadece bir bahane

Neyse, bu maddelerden daha çok yazılır. Şimdi asıl konumuza gelelim. Gözaltı sayıları yirmi binlere doğru gidiyor. (Hareketin en az 3 milyon takipçisi olduğu tahmin edildiğine göre gözaltı sayısına yüksek demek, bilgisi olmadan fikri olmak demektir) Ancak özel sektördeki beyaz yakalı kesimden neredeyse hiç gözaltı yok! Bu nasıl mümkün olabilir? Ya da onları almasalar ne olur ki?

Şöyle açıklayalım. 1 Ağustos 2016 tarihli Hürriyet gazetesinden aktarıyorum:

Fetullahçı örgütlenme nasıl işliyor? 

Hedefledikleri kurumlarda yaptıkları ilk iş personel bölümünü, ikincisi teftiş kurulunu, üçüncüsü bilgi işlem bölümünü, dördüncüsü de özel kalem ve sekretaryayı ele geçirmek. Polis ve askerde bir de istihbarat kısmını ele geçirmek var. Personelden yeni alacağınız kişileri seçiyorsunuz. Orduda ve yargıda kişilerin yükselmesinde teftiş raporları çok önemlidir. Birine düşük, birine yüksek puan vererek kimin önde kimin arkada olacağını dizayn ediyorsunuz. Bilgi işlemle haberleşme ağını kontrol ediyorsunuz. Hele yargıda hangi dosyanın hangi mahkemeye düşeceğini dizayn ediyorsunuz. Sekretarya çok basit görünür ama kimle konuştu, nereye gitti, ne yaptı diye hedefinizdeki kişinin 24 saatini takip ediyorsunuz.”

Bu açıklamayı pekala özel sektöre de uyarlayabiliriz. Örneğin, bir telekom firmasından yakın zamanda önemli miktarda gözaltı yapıldı. Devam da edecek gibi gözüküyor. Benim eşim uzun yıllar o kurumda bezdirmeye (mobbing) maruz kaldıktan sonra işten ayrılmak zorunda kalmıştı. Ayrılma sürecinde de haksızlıklar yaşadı. Şimdi bunun kasıtlı olmadığından nasıl emin olacağız? Firmadaki cemaat yapısı zaten uzun süredir konuşuluyordu, tecrübesi ve yeteneği çok geride olan bir çok şahıs üst üste terfiler alırken eşim gibi görevine sadık (ve FETÖ bataklığı ile ilgisi olmayacak) çalışanlar bırakın terfiyi, gece yarılarında telefonuna cevap vermediği için türlü psikolojik işkenceye maruz kalıyordu.

Şüphelenmeyelim de ne yapalım? Sınav sorularını çalmak gibi bir ahlaksızlığı yapmış grup, kendinden olanı kayırmayacak da ne yapacak? Örneğin İK’da ise, bir eleman alımında ilgili yöneticiye CV’leri verirken filtreleme yapmasını kim engelleyecek? Ya da bilgi işlemdeyse e-postaları takip etmesini, kurbanın kullanıcı hesabıyla sistemde işlem yapmasını? Meclisi bombalama cüretini göstermiş olan bu parazitler, ekonomiyi sabote etmek için çalıştığı kurumda başka türlü bombalar atmaz mı?

Türk milletinin hem en iyi hem de en kötü özelliklerinden birisi, düşmanlarına fazla merhamet göstermesidir. Ama şu halde gerçekten de artık merhamet gösterilecek bir durum yok. Yani eğer sizin de yakınınızda somut kanıt ya da kuvvetli şüphe ile bu örgütle ilişkisi olduğundan emin olduğunuz kişiler varsa, hiç vakit kaybetmeden ihbar edin. Emniyet güçleri gerek sorguda, gerek aramada zaten somut kanıtları bulacaktır. Kuvvetli şüphe ne mi olabilir? Sizi ışık evine davet etmiştir. Belirli kişileri FETÖ dolayısıyla kayırdığına bizzat şahit olmuşsunuzdur. Diğer FETÖ’cülerle konuşmasını duymuşsunuzdur. Ayrıca ilgili kişiler hüküm giyerse, onlara sizi etkiledikleri her türlü konuda tazminat davası açmakta da serbest olursunuz.

Ama elbette sadece rakibinize zarar vermek için, ya da hafif bir şüphe ile böyle bir yola girmeyin. Bu sizi onlardan da aşağı bir noktaya taşıyacaktır. Hele ki dünya görüşü ile bu olayı sakın bağdaştırmayın, çünkü zaten (çoğunluğu) bu bağlantıyı kurdurmamak için içki içmek dahil her şeyi yapıyorlar.

Sözün özü: Ülke güvenliği ile ilgili kritik grupların gözaltı aşaması bittikten sonra “şeytan avı” mutlaka özel sektörde devam etmelidir. Çünkü güvenliğimizden emin olduktan sonra, önce ekonomiyi tekrar canlandırmamız gerekecek. Virüslerden temizlenmiş bir sistem ile kan kaybetmiş olan ekonomi çok daha hızlı toparlanacaktır. Belli bir süre huzursuz olacağız belki, ama ileriye umutla bakmak için böyle bir temizlik malesef şart. Yoksa sonraki darbeleri daha zarar verici olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s