GÜLEN ULUSALCIYMIŞ (!)

28 Temmuz 2016'da yayınlanan Buzzfeed makalesi

28 Temmuz 2016’da yayınlanan Buzzfeed makalesi

Meğer bugüne kadar Gülenciler kendilerini anlatamamışlar. Hükümetin PKK saçılımlarına karşı çıkmışlar. Esas anlaşmazlık sebebi güç paylaşımı değil de, hükümetin PKK ile masaya oturmasıymış. Kulağa çok saçma geliyor değil mi? Ama bu saçmalıkları anlatan, gündemden hiç bir haberi olmayan birisi değil bizzat hükümet.

TRT World bu görüşü dünyaya anlatıyor. Geçtiğimiz hafta milyonlarca takipçisi olan Buzzfeed adlı internet gazetesinde hükümet destekli bir makale yayınlandı. TRT World de bunu Facebook sayfası takipçileri ile resmi görüş olarak paylaştı. Bu makaleler ciddi paralar ödenerek yayınlatılıyor. Örneğin Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un ortağı olduğu Business Insider adlı rakip internet gazetesi de tamamen Türk karşıtı incelemeler yayınlıyor, çoğunlukla Gülenci yazarlardan.

Makalede özetle yukarıda paylaştığım görüşler paylaşılıyor, zamanında “Gençliğe Hitabe’yi okullardan kaldıralım” diyebilmiş olan Mustafa Akyol gibi tetikçilerden alıntılar yapılıyor, destekleyici döküman olarak da darbecilerden ele geçen bir iddianame sunuluyor. İddianameye göre darbe başarılı olsa ülke yöneticilerinin tutuklanma sebebi genel olarak PKK’ya göz yumulması vs. olacaktı. Bu şaşırtıcı değil, çünkü cuntanın bildirisinde de bol miktarda Atatürk, ulusal birlik vurguları gibi unsurlar bulunuyordu. Bunların hepsinin darbeye destek bulma amaçlı birer aldatmaca olduğu gün gibi ortadaydı. Ancak makale yazarı bu iddianameyi ciddiye alıyor ve darbecilerin samimi niyeti olarak kabul ediyor.

Gülen’i ulusalcı olarak sunmak eşyanın tabiatına aykırıdır. Çünkü içlerinde bulundukları hareketin önderi olan Sait Okur adlı şahıs (takma adı Said-i Nursi) yazılı eserlerinde Atatürk’e deccal diyebilmiş, Şeyh Sait kadar olmasa da siyasi ayrılıkçı görüşe sahip bir kişidir. İki elimizin kanda olduğu bir zamanda, Atatürk’e “Kuran’ı kurtardınız teşekkürler. Ama namaz kılmıyorsunuz, olmaz. Bizim halkımız kendisi hırsız, eşkıya olsa da namaz kılmayan lider istemez” diye tehditvari bir mektup yazmış ve ağzının payını almış bir kişidir. Tıpkı Gülen gibi kendine peygamberimsi özellikler atfetmiştir. Halkın vergisiyle yazdırılan bir propaganda makalesinde kargaların güleceği savlar yerine keşke gerçekler anlatılabilseydi.

Makale maddi hatalarla ve çok tartışmalı iddialarla dolu. Örneğin geçen senenin temmuzunda yaşanan, polislerin lojmanda öldürülmesi olayı direkt olarak Gülen’e bağlanıyor. Ancak PKK bu saldırıyı küresel ajanslar aracılığıyla üstlenmişti. Aydın Selcen adlı diplomat makalede diyor ki “Gülen grubu ileri derecede ulusalcıdır. Amaçları etnik ayrılıkçıları asimile etmek.” Evet şaka değil, gerçekten demiş.

Buraya kadar yine de çok can sıkıcı bir şey yok gibi görünebilir. Ancak önemli nokta şu. Makalenin istikametinden anlıyorsunuz ki saçılım sürecini tıkayan sanki Gülencilerdi. Ulusalcılık, üniter devlet kötü bir şeydi. Yani onlar ortadan kalktığına(?) göre artık saçılmaya devam edebilir miydik? Makaleyi okuduğumda yine de henüz bir işaret görmediğim için bu yazıyı yazmayı erteledim. Ancak daha üzerinden bir ay bile geçmeden Hakkari ile Şırnak’ın adlarının damdan düşer gibi değiştirilmesi, belli odakların çok da beklemeyeceğini gösterdi. Ne oldu “tek dil – millet – bayrak” sloganına?

Şimdi burada çok boyutlu düşünmek gerekiyor. Belki fazla iyi niyetli düşünmek istiyorum ama, saçılımı kimin gerçekten durdurduğunu bilmek bizim bakış açımızdan çok da kolay değil. Yani bu askeri kalkışma pekala “saçılıma devam etmezseniz böyle olur, ayağınızı denk alın” gibi bir mesaj da olabilir. Çünkü adamlar bariz bir şekilde İncirlik’e ihtiyaçlarının kalmayacağı yeni bir uydu devlet istiyor. (Bu sandıkları kadar kolay değil, hatta bence gerçekleşemeyecek.)

Umalım ki oluşan kırılgan bütünleşme ortamı kısa sürede bu gibi hatalarla bozulmasın. (Dedim ve 30 ağustos kutlaması iptal edildi, ve dünyada görülmemiş bir ordu düzenine kararnameyle geçtik)

Aslında siyaset gibi kasvetli alanlarda çok da fazla yazmak istemiyorum. Ama oğlumun ve torunlarımın yaşayacağı, 200’üncü, 300’üncü, 1000’inci yaşgünlerini kutlayacak Türkiye’nin ayağımızın altından çekilmesine de göz yummayacağım elbette.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s