BİR PAYLAŞIM VE TÜRKİYE’NİN SORUNLU İNSAN STOĞU

Bu yazı diğerlerine göre biraz sert kaçacak ama yazmak zorundayım.

Darbe girişimi sonrası sosyal medyada paylaşılan bir yazı var. “Durum çok ciddi” diye başlayan. Bu yazı insan kaynağımız hakkında çok önemli bir sorunu ortaya koyuyor. Nedeni şu: Üşenmedim ve saydım, benim mezun olduğum üniversite bölümünden listemde olan tam 18 arkadaşım bu yazıyı paylaştı. Okuduğum bölüme Türkiye’de ilk 3000’e girerek girmiştim, yani yabana atılacak bir bölüm değil. Yani kafasında diferansiyel denklemleri, integrali, atom altı yapıları, çok aşamalı algoritmaları, geniş veri analizlerini modelleyebilecek düzeyde bir kitleden bahsediyoruz.

Şimdi, bu arkadaşların şahsında, belli bir düzeyde eğitim almış olup da bu yazıyı paylaşan herkese sormak istiyorum:

 1. Arkadaşlar, insanlar darbeye neden karşı? (Cevap: Sivil idarenin yetkisini üzerine aldığı için)
 2. Sahte paylaşımda yetkili kurum olarak kimin adı verilmiş? (Cevap: Jandarmanın! )
 3. Jandarma sivil bir kurum mu? (Cevap: Hayır)
 4. Sivil idare darbeyi bastırdıktan sonra sivil alandaki bir yetkiyi tekrar askere verir mi? (Cevap: Hayır)

Bu sorular böyle uzar gider. Ben açıkçası bu paylaşımı en başta üretenlerin bir sosyoloji deneyi yaptıklarını düşünüyorum. “Bakalım bu kadar saçma bir şeyi kaç kişi paylaşacak” diye. Üstelik bunu paylaşanların önemli bir kısmı, dediğim gibi Türkiye’de azınlıkta olan iyi eğitimli diyebileceğimiz bir insanlar. Az eğitimleri saymıyorum bile, onlar dev boyutlu insan iskeletlerinden ufolara, ufak bir internet araştırması ile yalan olduğu anlaşılabilecek pek çok şeyi daha paylaşıyor. Onların bir şekilde eğitime ulaşma şansı olamamış, ama siz iyi bir eğitim aldınız.

Eğitimli kesimin astroloji sevdasına ayrı bir yazıda değineceğim. Yazıyı beklemek istemeyen Tevfik Uyar’ın Astroloji’nin Bilimle İmtihanı adlı kitabını okuyabilir. Evrim teorisinin ne olduğunu bile anlamadan itiraz eden eğitimlileri ise kime havale edeyim bilmiyorum. Keza “Ama çok ikna edici konuştular” diye tüm servetini dolandırıcılara kaptıranları.

Sevgili arkadaşlar, kendinizi toparlayın! Batının neden dünyayı yönettiğini üşenmeyin, okuyun! Batı, insanın cehaletini kabul etmiştir. Yani cevabı bilinemeyecek soruların yanıtlarını bazı ayrıcalıklı kişilerin, masal karakterlerinin / masal kitaplarının, yıldız dizilimlerinin de bilemeyeceğini kabul etmiş, her türlü soruya sadece bilimsel yöntem ile yanıt aramayı seçmiştir. Bilimin en büyük erdemi yeri geldiğinde geçmişte yanılmış olduğunu da kabul etmesidir. Hatta kendi hatalarını bulmak için özel bir uğraş verir, bulanlara ödül verir. Bu seçimin Batılıları nereye getirdiği ortada. Ahlaki yönleri tartışılır, ama maddi olarak dünyayı yönetiyorlar ve uzun bir süre daha yönetecekler. Onları öyle sokağa dökülerek filan durduramazsınız, hatta sokağa dökülmeni bile büyük olasılıkla öngörmüşlerdir ya da yönlendirmişlerdir.

Siz bu ülkenin gerçekten en değerli sermayesisiniz. Bizler aklımızı başımıza toplamadıkça, toplumun gerçeklik algısı iyice çöker, her türlü yönlendirmeye açık bir toplum oluruz. Eğitimsiz kesimi suçlamaya da hakkımız olmaz. Bir Fethullah ölür gider belki ama, yüz tanesi gelir.

 

Brazil-Giant-Skeleton

BİR PAYLAŞIM VE TÜRKİYE’NİN SORUNLU İNSAN STOĞU” üzerine 4 yorum

 1. Haklisiniz.Gercekten cok doğru.Zaten yazilanlari okudugumuzda mantık hatalari o denli fazla ki…
  Koskoca facebook sirf sen siyasi bir paylasim yaptin diye senin davani ustlenecek ve senden habersiz kazanacak.he kazanamazsa cezasini da kendi çekecek.sirket ostedigi kadar buyuk olsun ben buna “yok ya” demeyecek insan tanimiyorum.Bir ara hepsinde google sorumludur diye vermislerdi mesaji.simdi facebook.acik hava timarhanesine donduk.sosyal medyada asanlar kesenler bir yaziyla herseyi kurtarabildiklerini zannediyor.Hayirlisi olsun hakkimizda.
  oktetlisecim.wordpress.com

  Liked by 2 people

 2. Kısaca; okumuş, elit tabakanın toplumsal sorumluluktan uzak olması, hatta bir kısmının toplumuna ihanet durumunda olmasıdır geri kalmış olmamızın nedeni.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s