KİRALIK ARABAYLA GÜNEY FRANSA

Beyaz yakalı için uzun bayram tatillerinin önemi belli. Biz de eşimle geçtiğimiz Kurban Bayramı tatilini nasıl değerlendireceğimizi düşünürken aklımıza otomobil kiralayarak yurtdışında bir yol gezisi yapmak geldi. Ülke olarak Avrupa’nın en güzel köşelerine kurulmuş olan Fransa seçenekler arasında öne çıktı. Uçak biletleri daha hesaplı olduğu için başlangıç şehri olarak Toulouse ve dönüş şehri olarak Marsilya’yı seçtik.

Genelde Dorling Kindersley’in (D&K) rehber kitaplarını tercih ediyoruz. Bu gezi için de öncelikle kendilerine başvuralım dedik. Suadiye Remzi Kitabevi’ndeki İngilizce gezi kitabı arşivi zengin olduğu için önce oraya bakmaya karar verdik. Ben Fransa kitaplarını gözden geçirirken, otomobil ile turlama için bir Fransa rotalar kitabı hazırlamış olduklarını gördüm.

Hemen kitabevi cafe’sinin meşhur Budapeşte’sinden ısmarlayarak başladık kitap sayfaları arasında dolaşmaya. (Bu tatlıya ayrı bir makale yazılabilir.) Kitap, sürelerini de belirterek çeşitli rotalar önermişti. Bizim varış ve dönüş noktalarımız belli olduğu için rotalardan 2 tanesi uyuyordu. Birisi Cathar Trail, diğeri de Köprüler rotası. Cathar son zamanda giderek popülerleşen eski bir Hıristiyanlık mezhebine mensup kişilere verilen ad. İlk rota Catharların Papa’dan kaçmak için dağların tepelerine yaptıkları kaleleri gezdiriyordu. Önce ilginç gelse de zamanla diğer kaynaklardan rotayı araştırdıkça, kaleler genelde uğrak yeri olmadı. Carcassonne epey bir kale tecrübesi yaşatacaktı zaten. Köprüler rotasından ise epey bir durağı kullandık. Ancak kitabı okurken aklımız bir taraftan bizim bölgelerin çok dışında kalan Bordeaux şarap rotası ve kuzey Fransa’nın pitoresk bölgelerinde kalmıştı. Ancak gittiğimizde bizim rotada buralardan da güzel noktaların olduğunu anlayacaktık. Önceden tanıdığım bir Fransız arkadaşım bile gezdiğimiz yerleri çok beğendi.

Bir taraftan da araba kiralama konusunu araştırıyorduk. Ben bir hevesle Türkçe blogları arıyordum ancak doğru dürüst anlatan pek bir kaynak bulamadım. Umarım bu yazı benzer konuyu araştıranlara yardımcı olur. Yorum kısmında takıldığınız her konuyu sorabilirsiniz.

Avis’ti, Hertz’di derken rent-a-car’ların sayfalarında kayboldum uzunca bir süre. Ancak bunlardan aldığım fiyat teklifleri nedense güven vermiyordu, bir de online ödeyip ayırtma imkanı yoktu. Gidince ya araba kalmamış olursa diye düşündürüyordu. Sixt’i tercih etmem tam da bu nedenle oldu. Sade ve amaca yönelik bir internet siteleri var. Ben sixt.co.uk üzerinden ayırttım. Ayrıca online ödeme de mevcut. Yabancı seyahat bloglarında Avrupa’da araba kiralarken çok dikkatli olun, kartınızdan kiralama sonrasında bir çok sürpriz masraf çekiyorlar diye okuduğum için kılı kırk yarıyordum. Sixt’in bir Alman firması olması da ayrıca güven verdi elbette (Fransızlar duymasın). Tam olarak istediğiniz modeli hiç bir firma garanti etmiyor. Ben Golf ve BMW 1 serisinin olduğu sınıfı ayırttım. Bize verecekleri seçeneği ise çok daha beğenecektik. Aracı ayırtırken seçebildiğim kadar sigorta seçtim ve sözleşmesini dikkatlice okudum. Dizeli ya da otomatik vitesi dahi garanti edemiyorlar. Aracı Toulouse’dan alıp Marsilya’da bırakacağımız için 75 avro da ekstra ödemesi vardı. Bu dahil 8 günlük kiralama 425 Avro tuttu. Tüm masraflar net olarak listelenmişti. Pdf sözleşme dosyasının içinde gizli kalan tek nokta güvenlik depozitosuydu. Bu araç sınıfı için 1000 Avro depozitoyu araç kiralama sırasında kredi kartından bloke edeceklerdi. Bu nedenle gitmeden önce kart limitlerini kontrol etmekte fayda var, yoksa bloke koymadan arabayı teslim etmezler.

Sonunda yolculuk günü geldi çattı. THY’nin 10.55 uçağı ile gidecektik. Check-in esnasında şans yüzüme güldü ve acil çıkışta yer bulabildik, bacaklarım rahat rahat sığdı. Sorunsuz bir yolculuktan sonra beklenenden daha da erken bir saatte, 13.40 civarında valizlerimizi almış Sixt kontuarına doğru yürüyorduk. Fakat kontuarı güzel saklamış oldukları için bulmakta biraz zorlandık. Görevlinin tam kasko ister misiniz teklifini tereddüt etmeden kabul ettim, maliyeti toplam 99 Avroydu. Bunu yaptırmazsanız ufak bir çizikte ya da arabanın çalınması gibi durumlarda 4-5 bin TL’leri bulan masraflarla karşılaşabilirsiniz. İnternet sitesinden kiralarken nedense bu seçenek yer almıyordu. Bu arada söylemeyi unuttum, Türk ehliyeti Avrupa’da geçerli. Herhangi bir uluslararası ehliyet vb. çıkartmanıza gerek yok.

Kızcağız benim detaylı sorularım bitince nihayet anahtarı masaya koydu. Kırmızı bir anahtar. Sedefli siyah renk Alfa Romeo Giulietta’yı uygun görmüşlerdi. Fiat grubuyla en son temasım 1980’lerde Şahin, Doğan gibi kuş serisi ile olduğu için o anda sevindim diyemem. Ancak bize verdikleri dizel Alfa gerçekten muhteşemdi. Sanırım müşteriler beğenip daha sonra evlerine dönünce satın alsın diye en donanımlı modelini vermişler. Öyle ki, Türkiye’ye döndüğümüzde bu versiyonun burada satılmadığını öğrendik. Üstelik parasını vermediğimiz halde navigasyon da vardı. Ama biz o işi zaten iPhone’a IGO navigasyon uygulamasını yükleyerek halletmiştik. IGO’dan da çok memnun kaldık bu arada (Dikkat: Biz yüklediğimiz sırada Türkçesi yoktu). Fransızlar istisnasız her kavşağa ada koydukları için IGO’dan yüzlerce kez duyduğumuz “Prepare to end the next roundabout” sözü hala kulaklarımızda yankılanır. IGO’yu iyi ki yüklemişiz çünkü araçtaki navigasyon haritasının süresi dolmuştu. Görevlinin verdiği otopark krokisi sayesinde aracı kolayca bulduk diyemeyeceğim, çünkü araç krokideki numara yerine dışarıdaki Sixt kulübesinin önüne çekilmiş. Aracı teslim alırken kontrol etmek çok önemli. Nitekim benim yaptığım kontrolde evrakta belirtilmeyen pek çok çizik buldum, ayrıca tepedeki radyo anteni de yoktu. Görevli kıza bunları söylediğimde teslim fişinin üzerine bu hasarları da yazdı. “Sizin onayladığınızı nasıl ispatlayacağız, kaşeniz yok mu?” diye sorduğumda kendi ismini yazarak imzaladı. Ben de kabul ettim. Böylece sürpriz para çekimlerinin önüne geçmiş olduk.

Bu arada durakları nasıl seçtiğimizden bahsetmek istiyorum. En başta bahsettiğim Back Roads France kitabından epey faydalansak da, rota belirlemedeki en büyük yardımcımız Google Maps’teki resimler özelliği ve http://www.francethisway.com isimli muhteşem site oldu. Gideceğimiz yerlerin çoğunu fotoğraflarından seçtik desem yalan olmaz. Google maps ise duraklar arasının ne kadar süreceği kısmın da yardımcı oldu. Daha sonra tüm verileri birleştirerek bir excel dosyası hazırladım. Francethisway sitesini ise seyahat sırasında çok kullandık. Çünkü elbette bazen evdeki hesap çarşıya uymadı, excel’deki sürelere çeşitli sebeplerle uyamadığımız oldu ya da gece araç kullanmak istemediğim oldu. Böyle durumlarda bu web sitesi kurtarıcımız oldu, çünkü harita özelliğiyle rotanız üzerindeki diğer ilginç yerleri de gösteriyordu. Ayrıca Fransızlar görülmesi gereken yerlere varmadan bir kaç km önce karayoluna fotoğraflı tabelalar yerleştirmişlerdi, bazen bu tabelalardan görüp beğendiğimiz yerlerde de durakladık.

St Sulpice

Navigasyonu ilk durağımız olan Gaillac’a kurduk ve kontağı çevirdik. Havaalanı çıkışında ilk adamızla karşılaştık. Fransızlar adada dönmekte olan biri varsa ve siz adaya girerseniz çıldırıyorlar, dikkat. Ayrıca çıkacağınız ayrımdan önce sinyal vermeniz gerekiyor. Biz rota olarak asla otoyol seçmedik, çünkü amacımız zaten güney Fransa’nın doğasını görmekti. Çok da doğru yapmışız. Gaillac’a götüren yoldaki yanyana dizilmiş uzun ağaçlar bize Fransız taşrasına hoşgeldin diyordu. Gaillac’a varmadan önce fotoğraflı tabeladan gördüğümüz St Sulpice kasabasına uğradık ve bir kaç fotoğraf çektik. Ortalığın ıssızlığı dikkat çekiyordu. Daha sonra her yerin böyle olduğunu fark edecektik. Bu arada fotoğrafların çoğunu yanımızda SLR makine olmasına rağmen iPhone ile çektiğimizi itiraf edeyim. Daha sonra da buna pişman olmadık çünkü Mac’deki iPhoto programının pratikliği en çok iPhone ile fotoğraf çekildiğinde ortaya çıkıyor. Örneğin bu yazı için fotoğrafların çekildiği yerleri Fransa haritasında göstermesi çok işime yaradı.

Gaillac

St Sulpice’den sonra rotayı Gaillac’a çevirdik. Gaillac bu bölgedeki en muhteşem bağların bulunduğu yerlerden. Şansımıza turist bilgi merkezini ararken bir de baktık ki cumartesi ıssızlığının ortasında bir tadım gününe denk gelmişiz. Turizm ofisinin bulunduğu tarihi binanın bir salonu şarap satışına ayrılmış, tadım da burada yapılıyordu. Bizde malesef sıfıra yakın Fransızca olduğu için başta bir 10-15 dakika tadıma “Fransız kalmak” ile geçti. Ama sonra baktım ki raflardaki bazı şaraplarda “bugün tadılıyor” yazıyor; o kadar Fransızca anlayabildim. Ve bir rafta da yıllanmış şarapların bulunduğunu keşfettim. En pahalısı 12 avro olan tam da bugün tadılıyordu. Barın arkasındaki kadıncağıza bunu denemek istediğimi nasıl söyleyeceğimi düşünürken bir de baktım ki kasadaki Amerikalılarla İngilizce konuşuyor. Gerisini tahmin etmek kolay, Alfa Romeo’nun bagajı epey yere yaklaşacaktı. Ben de yolda hiç çevirme filan görmediğim için tadımı yutuma çevirecektim. Ne yapayim, en az 3 kadehte tadını alabiliyorum. Burada bir restoranda ısmarlasanız 200 TL’den az etmeyecek şarapları 8-10 avroya görünce insanın aklına boru hattı döşemek geliyor. Petrolden çok daha karlı olurdu.

Cordes sur Ciel

Gaillac’tan sonraki durağımız tepeye kurulmuş Cathar kasabalarından Cordes sur Ciel’di. Pek çok kaynak tarafından Fransa’nın en güzel kasabalarından birisi seçilen Cordes, bizi yağmurla karşıladı. Hava sıcaklığı da bir anda 10 derece düştüğü için tişörtler yerini kazaklara bıraktı.  Yüksek sezonda gitmemenin en büyük faydalarından birini tekrar yaşadık, normalde yanına araba yaklaştırılmayan bu ‘time capsule’ kasabanın tam ortasında park yeri bulduk. İstanbul’da Ayasofya müzesinin yanına park ettiğinizi düşünün. Cordes’in yüksek konumu nedeniyle çevreye baktığınızda Toskana’yı aratmayan bir güzellik boylu boyunca önünüze seriliyor. Kasabanın ortasındaki üzeri kapalı alanın yazın ne kadar keyifli olacağını hayal ettik. Cordes’te sadece iki adet açık yer vardı, bir şarküteri ve bir çikolatacı. 19’da kapanacak olan çikolatacıya 18.55’te girdik ve birşeyler almayı başardık. Şarküteride gördüğümüz meşhur pembe sarımsakları ise kaynağında (Lautrec) daha ucuzdur diyerek almadık ama Lautrec’e vardığımızda da her yerin kapalı olacağı aklımıza gelmemişti tabi. İşte tekrar gitmek için bir sebep!

Albi

İstanbul’dayken ayırttığımız tek otel Albi’dekiydi. İlk geceyi en azından sağlama alalım demiştik. Otele akşamüzeri vardık ve hemen restoran aramak üzere şehir merkezine gittik. Park yeri bulmakta yine hiç zorlanmadık. DK kitabından bulmuş olduğum bir restorana baktık ancak kıyafetimiz çok spor kaçacaktı, bu nedenle başka bir yere bakalım dedik. Bulduğumuz yer de hiç fena değildi, kaz ciğeriyle başlayan uzunca bir menü getirdiler. Bu kez sofra şarabını tercih ettik, ancak garson şarabı getirirken üreticinin kartvizitini de ayrı bir tabakta getirmeyi unutmadı. Ertesi sabah bu kez yürüyerek Albi’yi keşfetmeye koyulduk. Zaten bizim uzak zannettiğimiz otel şehrin dibindeymiş. Yolculuk boyunca göreceğimiz tüm güzellikleri borçlu olduğumuz Tarn nehrinin üzerinden ilk kez geçerek tarihi merkeze adım attık. Yol üzerinde ilk olarak üzeri kapalı kasaba çarşısına uğradık. Fransa’da tüm kasabalarda taze gıda satışının yapıldığı bu tip büyük çarşılardan bulunuyor. Genelde demir konstrüksiyondan yapılan çarşılar genişçe bir alanı kapsıyor.

KİRALIK ARABAYLA GÜNEY FRANSA” üzerine 10 yorum

 1. Merhaba
  Internette okudugun kadariyla guney fransa icin uluslararasi ehliyet almaniz gerekiyor polis cevirirse ceza keser diyorlar
  Sizce o ehliyeti almamiz sart mi siz bir sorun yasadiniz mi

  Beğen

  • Emin olmak için arabayı kiralarken tekrar sormuştum, bizimki gibi latin harfleri olduğu sürece sorun olmadığını söylediler. Ehliyet Arapça ya da Çince gibi bir dildeyse onun akreditasyon belgesi gerekiyormuş polisin anlaması için. Ayrıca yollarda bizdeki gibi çevirme uygulaması yok ama kurallara çok sıkı uymakta fayda var hız sınırlarını kesinlikle geçmemek lazım. Adada dönmekte olan birisi varsa da kesinlikle önüne girmeyin.

   Beğen

   • peki sixt.co.uk sitesine baktığımda günlük 250 km limiti veriyor. Buna çok dikkat ediyorlar mı, çünkü ben zaman zaman 250 km yi geçebilirim diye düşünüyorum ve ekstra para çıkaracakları için endişe ediyorum

    Beğen

   • Ben baktığımda böyle bir limit yoktu ama toplam limit vardı o da epey yüksekti. Günlük 250 çok düşük olmuş gerçekten. Toplam km’nizi güne böleceklerdir sonuçta, aşım ücretini de belirtmiş olmaları lazım çok fazla değilse kabul edilebilir. Mutlaka alacaklardır aşım ücretini bu tip ekstraları atlamazlar. Ben aracı teslim ettiğinde depo tam dolunun çok az altındaydı o zaman biz doldurup farkın mazot parasını alırız dediler ben de benzinciye gidip kendim doldurdum.

    Beğen

  • Harika bir gezi yazısı olmuş… İşim gereği senede iki kere Fransa’da özellikle Güney Bölgesinde arabayla dolaşıyorum… Sizin rotanızı da yapacağım mutlaka…
   Avrupa’nın hemen her ülkesinde sıklıkla araba kiralama yaptığım için sizin aracılığınızla bir kaç önemli not paylaşmak istedim:
   Araba kiralama yapmadan önce biraz internette vakit harcamanız gerekiyor.

   İlk önerim Turk Hava Yolları’nın sayfasında ya da biletinizi aldığınızda gelen konfirmasyon mailinde Avis ve Budget’ın THY’ye özel fiyatlarını mutlaka inceleyin. http://carrental.turkishairlines.com/ (Buradan yapacağınız kiralamalarda extra mil kazanacağınızı unutmayın. Garanti Miles&Smiles kart sahibiyseniz, bir süre sonra kredi kartından kazandığınız millerle sadece vergisini ödeyerek Limitli Kapasitede Business Class ile her yere uçmaya alışacaksınız…)
   Seçeceğiniz araç sınıfında mutlaka KM LİMİTİ olup olmadığına dikkat ediniz. Limitsiz sınıfta araç bulmalısınız.

   Europcar’dan kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederim. Hiç bir zaman size internette sunduğu aracı bulamazsınız ve doğru dürüsüt bir araç için ofiste upgrade edip, gereksizce pahalı kiralama yaparsınız.

   SIXT benim favorim. Her zaman ve her yerde temiz ve az kilometrede araç sunar ve taahhüt ettiği aracı ofiste bulma olasılığınız en yüksek araç kiralama şirketdir.

   Gideceğiniz ülkenin lokal web sayfası üzerinden mesela http://www.sixt.fr (Fransa) http://www.sixt.it (Italya) vs. lokal sayfalardan şirketlerin uluslararası Ingilizce sayfalarından çok daha hesaplı fiyatlara araba kiralayabilirsiniz. (Google Translate size her türlü çeviriyii sunacaktır. Kilometre limitine dikkat.)
   http://www.airportrentals.com/ hangi şirketin o havalimanında ucuz fşiyat verdiğini araştırmak için mükemmel bir çözümdür. Ama buradan alacağınız fiyata lokal web sayfalarından ulaşabilirseniz, mil avantajı kazanabilirsiniz. SIXT, AVİS/BUDGET, HERTZ, ENTERPRISE / ALAMO gibi şirketlerin kiralama ofislerinde mutlaka Miles&Smiles numaranızı işletin.

   Aracı teslim alırken çizik vuruklara çok dikkat edin, işlenmemiş olma ihtimali yüksek ve farkedildiğinde siz çoktan Türkiye’ye dönmüş olacağınız için kredi kartınızdan yapılan çekimlere itirazınız çok uzun bir çaba gerektiriyor.

   Mutlaka Full Depo alın, Full Depo bırakın.

   TomTom’un eski sürüm Western Europa en başarılı navigasyon uygulaması. Yeni versiyon maalesef çok daraltılmış, eski versiyonu hala bulabilirsiniz, satın almak için vereceğiniz 160-170TL’ye mutlaka kıyın, hayat kurtarır:) Eğer TomTom’unuz varsa tüm Avrupaya yayılmış Hız Limiti kameralarına yakalanmazsınız. Uygulama sizi speed kameralarda uyarıyor.

   Ceza yerseniz her ülke başka uygulama yapıyor. Mesela Fransa’da araç kiralama şirketi ceza makbuzunu size gönderiyor ve kredi kartınızdan çekiyor. Ama Isviçre’de yakalandıysanız adresinize bir mektup geliyor, hesap numaralarına havale yapıyorsunuz. Ödemezseniz ciddi oranda gecikme cezası ekliyorlar ve hala ödemiyorsanız, o ülkenin havalimanına yolunuz düşerse pasaport kontrolde başınız ciddi ağrıyabilir.

   OTOPARK PARASINA KIYIN:
   Arabanızı nerede park ederseniz edin, mutlaka parkomat var mı etrafı araştırın ve parkomata para ödeyin. Ödemediyseniz, neredeyese hiç görünmeyen birileri aracınıza 150-200 Euro’luk makbuzu yapıştırıveriyor.

   Benzin istasyonlarının hemen hepsinde deponuzu kendiniz doldurup, kasada kredi kartı ile ödeme yapmanız gerekmekte.
   Otomatik Kredi Kartıyla çalışan pompalar gittikçe artmakta ve pompanın yanında epey bir uğraş gerektiriyor. Contactless teknolojisinin en gelişmiş olduğu ülkenin Türkiye olduğunu farkedeceksiniz. Kartı gösterilen yönde makineye takmaktan, pompa numarası seçimine kadar bir çok konfugrasyon yakıt alırken sizi beklemekte. Eşinizi de sonradan dalga geçmemesi için mutlaka pompa başında yanınıza alın:)

   Otobanlar Avrupada oldukça pahalıdır. Navigasyonunuzda Highway’leri bypas ettirin mutlaka. Ve rotanızı buna göre belirleyin. Fransa en pahalı ülke. Italya ardından geliyor. İsviçre, İsveç, Norveç, Almanya’da otobanlar parasız. Otobanların paralı olup olmadığına mutlaka dikkat edin… Türkiye otoban fiyatları en ucuz ülke olduğunu göreceksiniz.

   Bir aracınız olduğu için pahalı ve küçücük odalı , bodrum katında penceresiz kahvaltılı şehir otellerinden kurtulabileceksiniz. Şehir dışında geniş odalı, dağ, bahçe, nehir, deniz manzaralı oteller sizi çok daha mutlu edeceklerdir.

   Aracınızı mutlaka aldığınız ülkede geri bırakmaya çalışınız. One way fee maximum 75€ vererek geldiğiniz onca yolu geri dönmek zorunda kalmazsınız. Avrupa’da gideceğiniz ülkenin sınıra yakın bir havalimanından kiraladığınız araçla 3-4 ülke gezip tekrar aynı ülkede aracınızı teslim edebilirsiniz. Avrupa ülkelerinde sınırlardan geçerken hiç bir sorun yaşamazsınız. Avrupa Birliğine dahil olmayan İsviçre, Norveç vs ülkelerde bile sınır birliği anlaşması olduğu için sıkıntı yaşamayacaksınız. Ama unutmayın Litvanya’dan Rusya’ya geçmeniz kiralık araçla mümkün değil…

   Aracınızı iade ederken mutlaka depoyu doldurun ve halalimanlarındaki CAR RENTAL CENTER vb. tabelalarını takip edin. Aracınızı iade etmek en kolay işlemdir.

   İyi tatiller:)

   Liked by 1 kişi

   • Sizin yorumunuz benim yazımdan da güzel elinize sağlık 🙂 Aslında gezinin küçük bir kısmını yazabildim. Üşenmezsem bir gün tamamlayacağım çünkü sonrasında daha da güzel yerlere gittik. Selamlar.

    Beğen

 2. Selamlar,Litvanya dan st.petersburg a geçmeyi düşünüyorduk bu yaz.Kiralık araç ile ama yazıda ki uyarıdan sonra kararsız kaldım fakat geçen yaz bir arkadaşın geçtiğini duymuştum ,bu konuyu biraz açar mısınız rica etsem.

  Beğen

  • Sedat Bey Merhaba,
   Maalesef Litvanya’dan Rusya’ya kiralık araç ile geçmeniz mümkün değil. Kiraladığınız araç ile başka bir ülkeye çıkmanıza izin verilmiyor. Bu konuda istisna Avrupa Birliği ülkeleridir. Sınır birliği olduğu için tüm AB ülkeleri, birliğe üye olmayan ama sınır birliğine dahil olmuş olan İsviçre, Norveç vb. ülkelere de rahatlıkla kiraladığınız arabayla gidebilirsiniz.
   Türkiye’den bile çıkarken, eğer kiraladığınız aracın şirketinin yazılı onayı, imza sirküleri vs. evraklar olmadan çıkışa izin verilmiyor.
   Eşimin Letonya’da bir iş seyehati için Helsinki’ye (Finlandiya) uçup araba kiralayıp, Helsinki’den Estonya’nın Talinn limanına feribotla geçmiştik. Oradan Estonya üzerinden Letonya’ya geçtik. Letonya’dan dönüşte St. Petersburg’a geçip, feribotu bypass edip, Helsinki’ye dönmek iztedik. O zamanlar daha Rusya ile uçak krizimiz patlamamıştı, Türk pasaportu ile vizesiz sınır geçebileceğimiz nadir ülkerlerden Rusya’yı Estonya’ya bağlayan Lüta sınırını belki şansımız yaver gider diye zorladık ama sınır memurları aracın kiralık olduğunu söylediğimizde bizi sıraya bile almadıklarını hatırlıyorum:)
   Şöyle bir yol deneyebilirsiniz:
   Estonya’nın Narva https://goo.gl/maps/nUYH9YoNwVn sınır geçişinde arabanızı bırakıp sınırı yürüyerek geçebilirsiniz. Narva sınır kasabasının Rus tarafına geçtiğinizde St. Petersburg 2 saat 15 dakika bir mesafe. Buradan kalkan otobüslerle veya tren hattıyla St. Petersburg’a gidip bir gece kalabilir, biraz bütçe ayırırsanız araç da kiralayabilirsiniz. Tren kullanacaksanız tren saatlerini önceden araştırmanızı öneririm çok sık geçen bir tren değildi hatırladığım kadarıyla.
   TripAdvisor vb seyahat sitelerinde bu rotaya ait tavsiyeler bulabilirsiniz.
   Bence güzel fikir, oralara kadar gitmişken St. Petersburg’u görmeden gelmeyin derim:)

   İyi seyahatler şimdiden…

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s